Хто вигадав горілку і те, що її можна пити?
Тема: Напої | Дата: 19.12.2023
За сучасним святковим столом горілкою вже нікого не здивуєш — вона давно стала однією з основних міцних алкогольних напоїв. Сьогодні можна навіть замовити доставку, якщо терміново знадобилася горілка, що дуже зручно в тих випадках, коли в магазинах не виявилося напою потрібної марки або купити його просто вилетіло з голови Зробити це можна за допомогою доставки Турбо і отримати напій від 15 хвилин Але як взагалі з'явився цей напій? Придумав змішувати спирт із водою та пити?
Алкоголь у давнину
Те, що винні випари спалахують, було помічено давніми вченими Аристотелем і Теофрастом, що зафіксовано в їхніх працях. У записах перського лікаря Ар-Разі, який також був алхіміком в IX столітті, міститься інформація про те, як отримувати спирт. Крім цього, технологія перегонки вина та видобутку спирту є в арабських працях вчених, які жили в 800-1000 роках нашої ери. На той час спирт видобував для того, щоб працювати з ефірними оліями та есенціями, які використовувалися в алхімії, медицині того часу та інших сферах.
Перший винахід спирту
У Хімічній енциклопедії зафіксовано, що вчений Таддео Альдеротті з Італії, який жив у 1223–1269 роках, описав метод концентрації спирту. За його методом можна було отримати 90% спирт.
До речі, названий він був «spiritus vini», звідки й пішла сучасна назва цієї рідини. У перекладі це означає “дух вина”.
Горілка на Русі
На території цієї держави у XIV столітті горілка з'явилася вперше. 1386 року її привезли посли як подарунок для чинного на той момент князя Дмитра Донського.
Вже у 1460-1500 роках виникло вітчизняне винокуріння (процес видобутку спирту). Є записи про те, що це вперше зробили на території московського монастиря.
Початок виробництва горілки
У XV столітті у Східній Європі розпочалося промислове виготовлення спирту. Робилося це з використанням продуктів, що містять високий відсоток цукру чи крохмалю. Тільки держава мала право продавати цей напій, хоча виготовлявся він на приватних винокурнях, власники яких отримували відсоток від продажу.
У радянські часи горілка вироблялася на державних винокурнях і продавалася у певних магазинах, які належали державі. Тоді державне говорили «казенне», тому горілку часто називали «казенка».
Роль Менделєєва у створенні горілки
У мережі можна зустріти масу хвалебної інформації про те, що великий хімік Дмитро Менделєєв вигадав горілку. Однак, насправді, ставлення до цього напою має непряме. У 1856 році він виступив з науковою роботою, в якій досліджував властивості розчину спирту та води. Але він досліджував не те, який смак, колір, запах чи дія мали цю рідину, а інші показники. Зокрема, втрати об'єму розчину, які змінювалися залежно від того, яке співвідношення води та спирту було застосовано.
Менделєєв вивів формулу, що при розчині в 40 градусів втрати обсягу найменші. Надалі цей показник внесуть до алкометричних таблиць і створять ГОСТ, за яким саме напій 40 градусів вважається справжньою горілкою.
Сучасна горілка виробляється на заводах, проходить безліч етапів фільтрації та контролю якості, а також буває різних видів. Якісний напій знайти сьогодні досить легко, але купувати горілку потрібно лише в магазинах та службах доставки, які мають право реалізовувати міцні алкогольні напої.