5 найбільших державних закупівель: на що Україна витрачає кошти під час війни?

Тема: Економіка  |   Дата: 27.10.2023

Реформування системи державних закупівель, що відбулось у 2016 році, дозволило громадськості контролювати витрати з державного бюджету, розуміти пріоритети розвитку та боротись із корупцією. Сьогодні кожен громадянин може зайти на сайт державних закупівель та переглянути, що закуповує його міська рада, скільки коштів планують витрати на ремонт дороги чи будівництво нової лікарні.

Як змінились державні закупівлі в період воєнного стану?

Перед тим як розповісти про найдорожчі закупівлі минулих років, мусимо зауважити, що зараз частина державних тендерів є прихованою для громадськості. Насамперед це стосується замовлень оборонної відомості. Моніторинг державних закупівель у цій галузі знову стане доступним після перемоги. А поки ми можемо прослідкувати, на що, крім оборони, держава витрачає кошти у час війни.

Проаналізувавши тендери на вебпорталі державних закупівель, можемо виокремити 5 категорій, що мають найбільшу кількість замовлень:

  • Конструкції та конструкційні матеріали;
  • Продукти харчування та супутні товари;
  • Послуги ремонту та технічного обслуговування;
  • Паливо, електроенергія та нафтопродукти;
  • Медичне обладнання та ліки.

Усі ці категорії були популярними й у мирні часи, але зараз змінились пріоритети. Відкривши портал державні закупівлі, ми бачимо, що держава замовляє більше палива та медичного обладнання. Найбільше коштів (близько 93,5 млрд грн) витрачено на будівельні та ремонтні роботи. Велика частина цієї суми пішла на відновлення об'єктів після ракетних обстрілів. На паливо та електроенергію для громадян держава витратила 49 млрд грн. На медичні товари (обладнання та ліки) за час війни витрачено 26 млрд бюджетних коштів.

5 тендерів з найбільшою вартістю

Увага громадськості зазвичай прикована до закупівель, які стали медійними через завищену вартість чи абсурдність. Пам'ятаєте яйця по 17 грн за шт. чи барабани для сховищ? Ми ж розповімо про закупівлі із найбільшою очікуваною вартістю:

  • На першому місці тендер на проведення будівництва 3 черги Дністровської ГАЕС. Вартість робіт оцінюють в 35,6 млрд грн.
  • Друге місце належить Дніпровській ГЕС із закупкою апаратури на суму 2,4 млрд грн;
  • Третє місце посіла Укрзалізниця, замовивши дизельне пальне на суму 35 млн доларів;
  • Компанія АТ Укртранснафта придбала палива на 31,5 млн євро;
  • П'ятим проектом із найбільшою заявленою вартістю стала реконструкція автомобільної дороги на Харківщині. На ремонт дороги Сахновщина-Ізюм-Куп'янськ-Піски планують витратити понад 1 млрд грн.

Якщо вам цікава тема державних закупівель, слідкуйте за тендерами на одній із ліцензійних платформ системи Prozorro. Знайти перелік верифікованих платформ можна за запитом "державні закупівлі онлайн" або на сайті newtend.com. Слідкуйте за державними закупівлями, адже це допомагає ефективніше витрачати бюджетні кошти та направляти їх на важливі речі, що наближають нашу перемогу.

Поділіться інформацією в соцмережах