Що таке катаракта, чому виникає та які є способи лікування
Тема: Медицина | Дата: 10.12.2024
В середньому в 65 років до 65% людей має катаракту різного ступеня. Багато хто страждає від неї, втрачаючи змогу виконувати щоденні звичні справи. То чи варто відтягувати із заміною кришталика?
Ми в офтальмологічному центрі “Ексімер” добре розуміємося на лікуванні катаракти, бо займаємося цим вже більше ніж 25 років.
Чому виникає катаракта
Кришталик – природна лінза всередині ока, що забезпечує фокусування зору на різних дистанціях. Кришталик складається із зовнішньої оболонки – капсули та внутрішнього наповнення – білків.
Помутніння білків кришталика називають катарактою. Це є закономірним процесом в результаті вікових змін організму, проте може відбуватися і під впливом фізичних чи хімічних чинників.
З грецької мови термін “катаракта” перекладається як "водоспад", адже людина бачить все немов через водну стіну або плівку. При катаракті якість життя сильно знижується, ба більше, може розвиватися депресія, погіршуватися когнітивні функції та підвищуватися ризик травматизму.
Отже, з неоперованою катарактою людина значно менше сприймає інформації з навколишнього світу, не може читати, займатися буденними справами, а в глибокій стадії хвороби навіть пересуватися. Так поступово відбувається її інвалідизація.
Як зрозуміти, що у вас катаракта
Найперша ознака, коли при погляді є туман, що не зникає, навіть якщо одягти окуляри. Інший важливий критерій – ви краще бачитимете в сутінках, ніж на сонці. За яскравого світла, навпаки, якість зору сильно знижується.
Зазвичай катаракта з’являється у старшому віці, тому після 50 років треба щороку проходити огляд в офтальмолога.
У молодих людей розвиток катаракти пов’язаний із токсичним впливом. Наприклад, при лікуванні системних захворювань, як-от ревматоїдний артрит, може мутнішати кришталик. Так само й через хімічні фактори, іонізаційне, інфрачервоне та ультрафіолетове випромінювання. Тож у групі ризику сталевари, фахівці, що обслуговують радари, системи зв’язку тощо.
Лікування катаракти
Потрібно вилучити помутнілий кришталик, а на його місце імплантувати штучний прозорий, який функціонуватиме все життя і забезпечуватиме гарний зір.
У всьому світі в 99,9% катаракту видаляють за допомогою ультразвуку. Спеціальне ультразвукове вістря розбиває кришталикові маси. Після операції залишається прозорий мішечок-капсула, у якому колись містилися мутні білки кришталика – катарактальні маси. Саме сюди імплантується штучний кришталик.
Існує кілька типів штучних кришталиків. Так, монофокальні забезпечують гарний зір тільки в якомусь одному діапазоні. Наприклад, для читання на відстані 30 – 40 сантиметрів, або роботи з комп’ютером на відстані 60 – 70 сантиметрів, або для їзди за кермом чи походу в кінотеатр, де потрібен зір вдалечінь від півтора метра. Інші дистанції потрібно буде компенсувати окулярами.
Чому ж так важливо вчасно позбутися катаракти
Видалення катаракти на початкових стадіях дає змогу прогнозувати післяопераційний результат і мати короткий період реабілітації – години чи дні. Робити це на пізніх стадіях складніше для лікаря і травматичніше для ока: реабілітаційний період подовжується до тижнів, інколи місяців, а прогнозування результату неможливе.
Другий не менш вагомий аргумент – залишатися активною людиною у будь-якому віці. У сучасному світі надзвичайно важливою є якість життя.